30 listopada podczas II sesji Rady Gminy Blizanów podjęto uchwały w sprawie wysokości stawek podatku na przyszły rok.
Radni podjęli uchwałę w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta, przyjmowanej jako podstawę obliczania wysokości podatku rolnego na obszarze gminy Blizanów na rok 2019 z ustalonej przez Główny Urząd Statystyczny 54, 36 zł do kwoty 44,00  zł za 1 q. Podatek rolny na 2019 r. dla gruntów gospodarstw rolnych  wyniesie więc 110, 00 zł z ha przeliczeniowego, czyli tyle samo co w roku 2018, 2017, 2016.
Rada obniżyła również ustawowe maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Podatek ten przedstawia się następująco:
1) od gruntów
a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków 0,73  zł od 1 m2 powierzchni (ustawowa maksymalna stawka –  0,93 zł)
b) pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - 4,71 zł od 1 ha powierzchni (ustawowa maksymalna stawka - 4,71 zł)
c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego 0,28 zł od 1 m2 powierzchni (ustawowa maksymalna stawka – 0,49zł),
d) niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji – 3,09 zł od 1 m2 powierzchni (ustawowa maksymalna stawka – 3,09 zł)
2) Od budynków lub ich części:
a) mieszkalnych 0,51 zł od 1 m2 powierzchni (ustawowa maksymalna stawka – 0,79 zł)
b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od  budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 17, 67 zł od 1 m2 powierzchni (ustawowa maksymalna stawka – 23,47 zł)
c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym 10,98 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (ustawowa maksymalna stawka – 10, 98 zł)
d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4, 10 zł od 1 m2 (ustawowa maksymalna stawka – 4,87 zł)
e) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego poprzez organizacje pożytku publicznego 3, 99 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (ustawowa maksymalna stawka – 7,90 zł)
f) od budowli 2% ich wartości
Stawki podatku od środków transportowych na 2019 r. uległy podwyższeniu o 1,6% w stosunku do stawek w roku bieżącym, tj. o wskaźnik o jaki wzrosły stawki maksymalne ustalone przez Ministra Finansów.
Podjęto również uchwały w sprawie:
-uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Blizanów z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami uprawnionymi do prowadzenia działalności pożytku publicznego na 2019 r.
- w sprawie ustalenia wynagrodzenia wójta gminy Blizanów: wynagrodzenie zasadnicze – 4700 zł, dodatek funkcyjny – 1900 zł, dodatek specjalny – 2640 zł, wysługa lat – 20% wynagrodzenia zasadniczego – 940 zł, łącznie 10 180 zł brutto
Informację o stanie  realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2017/2018 na terenie Gminy Blizanów złożyła Joanna Włodarczyk – kierownik ref. oświaty UG Blizanów, a o złożonych oświadczeniach majątkowych – wójt i przewodniczący Rady Gminy.
W wolnych głosach i wnioskach o trudnościach młodzieży szkolnej z dojazdem autobusem do Kalisza mówili radni Dawid Kaźmierski i Andrzej Kasprzak. Anna Szmajdzińska pytała o powstanie zatoki autobusowej w Warszówce. O znaku stop w Czajkowie na drodze Pawłówek-Rychnów debatowali Grzegorz Słodkowski i Jerzy Popiołek, a o rozwiązaniu sprawy skrzyżowania w Jankowie Pierwszym – Jarosław Olenderek.