strona głównaaktualnościgminacharakterystyka gminynagrody, wyróżnieniawspółpraca zagranicznabezpieczeństwo publicz._i ochrona zdrowiasamorządurządjednostki org.oświata i sportkulturaturystykabaza firmgaleriepliki do pobraniaszukaj 
 

OSP Rychnów

Ochotniczą Straż Pożarną założono w 1907 r. z inicjatywy społeczeństwa Rychnowa i przyległych wsi. Była jedyną jednostką w tym rejonie. Społeczeństwo Rychnowa i ówczesny Wójt Gminy Pamięcin – Jan Chenczke wyposażyli OSP w hełmy, pasy, topory, sikawkę czterokołową, beczki i skromne pomieszczenie. Ochotnicza Straż Pożarna liczyła wtedy 35 członków.

W 1909 r. z inicjatywy ks. Aleksandra Kokczyńskiego zostaje założony pierwszy Zespół Orkiestry Dętej. W 1910 r. rozpoczęto budowę domu parafialnego, który od początku służył także strażakom. W 1930 r. zakupiono samochód marki Ford – pierwszy samochód dla straży.

W czasie II wojny światowej wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej zostało zniszczone i zrabowane. Pierwszym kapelmistrzem Orkiestry był profesor Benedyk z Kalisza, następnymi pan Jędrzejewski, a od 1926 r. Piotr Janczak. Od 1936 r. kapelmistrzem był Adam Pałczyński, który utworzył nowy zespół. W 1946 r. kapelmistrzem został Roman Popeluk z Piątku Wielkiego, który ponownie zorganizował Zespół Orkiestry Dętej.
W 1947 r. zakupiono następny samochód bojowy, brakujące instrumenty i inne wyposażenie.
W 1956 r. sprzedano stary, a zakupiono nowy samochód strażacki.
W 1959 r. przystąpiono do budowy remizy strażackiej wraz z gabinetem lekarsko-dentystycznym, świetlicą, pomieszczeniem dla Orkiestry i garażami.
W 1969 r. dom parafialny, z którego korzystała Ochotnicza Straż Pożarna został przekazany na kościelną kaplicę.
W 1979 r. podjęto decyzję o budowie nowej remizy z salą taneczną, pomieszczeniem sanitarnym, świetlicą oraz pomieszczeniami dla orkiestry. Budynek oddano do użytku 11 września 1983 r., łącząc tę uroczystość z obchodami 75-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. W dowód uznania za pracę włożoną w poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego tj. wybudowanie funkcjonalnego obiektu, szkolenie i przygotowanie strażaków do działań ratowniczych przekazano jednostce samochód – Star do prowadzenia działań ratowniczych.     

Przy straży działa Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rychnowie.

Szczególne miejsce w działalności jednostki OSP Rychnów zajmuje szkolenie i przygotowanie do uczestniczenia w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Przykładem bardzo dobrego wyszkolenia są zajmowane miejsca przez sekcje na:

  • Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych

1979 r. – II m. grupa „s”
2000 r. – I m. grupa „m”
2004 r. – II m. grupa „m”
2004 r. – I m. grupa „ż”
2005 r. – I m. grupa „m”
2005 r. – III m. grupa „ż”
2006 r. – I m. grupa „ż”
2006 r. – I m. grupa „m"

  • Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

1979 r. – II m. grupa „ż”            
2002 r. – IV m. grupa „m”
2006 r. – III m. grupa „m”
2006 r. – I m. grupa „ż”, która reprezentowała powiat kaliski na Zawodach Województwa Wielkopolskiego, zajmując 8 miejsce.
W tym miejscu warto podkreślić, że od początku swojej działalności ramię w ramię z bracią strażacką w zawodach brały udział druhny.

Jednostka strażacka z Rychnowa prowadzi działania ratowniczo-gaśnicze na terenie gminy i powiatu kaliskiego. Szczególnie wsławiła się w akcji ratowniczej zakładu „Stomil” w Poznaniu w latach 70-tych oraz 20 lat później przy ratowaniu kościoła Ojców Jezuitów w Kaliszu. W ciągu roku prowadzi od 10 do 15 akcji ratowniczo-gaśniczych, współpracując z Państwową Strażą Pożarną w Kaliszu.
Strażacy rychnowscy prowadzą również własną kronikę strażacką, w której opisują ważniejsze wydarzenia z życia ich bractwa. Strażnikiem kącika tradycji strażackich zajmuje się obecnie Marian Wąsiewicz.
Poprzez swą 100-letnią działalność w trudnych dziejach naszej Ojczyzny umożliwiła mieszkańcom Rychnowa i okolicznych wsi podtrzymanie polskich tradycji narodowych i obrzędów oraz rozbudzała uczucie patriotyczne. Rozsławiała dobre imię Braci Strażackiej na terenie powiatu kaliskiego, województwa wielkopolskiego w kraju i za granicą.

Prezes OSP - Marek Wąsiewicz

mapy googlebippkspogodawiadomości z polskiwiadomości ze świataCAF
 

Szukaj  |  Mapa serwisu  |  KontaktCopyright © 2010
Wszelkie prawa zastrzeżone

Projekt: Studio Reklamy Gajzlerowicz
Realizacja: EVEREST Przedsiębiorstwo Informatyczne Kalisz
EVEREST Przedsiębiorstwo Informatyczne nie odpowiada za treść publikowanych informacji.

Poprawny XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!