1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow
uniaprogramy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

W tym roku młodzież ze Szkoły Podstawowej w Blizanowie przygotowała spektakl „Historia moja, kolęda moja”, wyreżyserowany przez nauczycielki Agnieszkę Jurek i Anetę Stanisławską. Młodych aktorów wspierały połączone siły chóru ze SP w Blizanowie i Jankowie Pierwszym, prowadzone przez Marię Szczap, która odpowiadała za muzyczną część spektaklu. Dźwiękiem zajmowali się uczniowie: Marcin Janczak i Karol Ratajczyk, scenografią i kostiumami – nauczycielki Aneta Stanisławska i Wiesława Zawieja, a oświetleniem i wizualizacjami – Jan i Adrian Kempa VJJK. Spektakl według scenariusza autorstwa Agnieszki Jurek przenosił publiczność  w czasie, prezentując wigilie roku: 1831, 1864, 1901, 1918, 1939, 1944, 1968, 1981, 2010, 2018. Wszystko po to, by pokazać, jak ściśle wigilijne tradycje były i są wpisane w życie polskiego narodu. Czasem były trudne i bolesne, ale zawsze odgrywały ważną rolę w kształtowaniu tożsamości, zwłaszcza młodego pokolenia. Tematem przewodnim tej słowno-muzycznej mozaiki były trzy słowa: kolęda, człowiek, historia. Inspiracją do takiego przedstawienia była rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości. Przy jego tworzeniu wykorzystane zostały oryginalne fragmenty listów, pamiętników, książek, śpiewników oraz archiwalnych nagrań muzycznych. W finale widowiska do aktorów i chóru dołączyli nauczyciele SP w Blizanowie i wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę.


Poza młodzieżą w repertuarze świątecznym zaprezentowali się też: Orkiestra Dęta OSP Blizanów z wokalistami: Kornelią Raźniewską i rodzeństwem Koszelów oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rychnów, prowadzone przez Leszka Nowaka, Zespół Folklorystyczny „Kalina” i zespół wokalny „Dynamitki” z Rychnowa.


Do wsparcia Domu Pokoju w Betlejem zachęcał w swoim wystąpieniu Dawid Dobrowolski z Blizanówka – wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego MŁODZI ŚWIATU – oddziału w Poznaniu. Każdy wchodzący na wigilię dostawał też ulotkę „Zostań bohaterem miłości” i na temat spektaklu przygotowanego przez młodzież.
http://poznan.swm.pl/campaigns/podzielmy-sie-miloscia-z-betlejem/?fbclid=IwAR2mO5pqcIdY7FOIsd1nHPy29mb5p79MvNyCtIldYqfIABS4ryPlulxrNJ8


Życzenia świąteczne zebranym w sali złożyli: Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów, senator Andrzej Wojtyła – rektor PWSZ w Kaliszu, Zbigniew Słodowy – wicestarosta kaliski oraz towarzyszący mu członkowie zarządu powiatu kaliskiego: Dorota Karpieko i Janusz Nowak, Jarosław Wujkowski – dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, reprezentujący Marzenę Wodzińską – członka zarządu województwa wielkopolskiego, Maria Górczyńska – Prezes Zarządu BS Pleszew i towarzyszący jej: Ewa Smolińska - dyrektor BS Pleszew oddział Blizanów i  Zygmunt Jamrozik – Przewodniczący Rady Nadzorczej BS Pleszew.


Po modlitwie ks. Tomasza Strzeleckiego – proboszcza parafii w Blizanowie przyszła pora na łamanie się opłatkiem i ciąg dalszy życzeń oraz degustację potraw wigilijnych. Organizatorem imprezy byli: Sławomir Musioł - wójt gminy, Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie i Szkoła Podstawowa w Blizanowie.

Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także