8 października w sali konferencyjnej w Jankowie Pierwszym z przedstawicielką Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kaliszu - Joanną Wróbel (inspektor weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt) spotkali się hodowcy trzody chlewnej z gminy Blizanów. Mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. W zebraniu uczestniczyli też: Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów, Karina Walczak – kierownik Ref. Rolnictwa UG Blizanów i Barbara Janas – doradca ODR Blizanów.
Każdy z obecnych otrzymał poniższą informację:
Informacja dla hodowców trzody chlewnej zlokalizowanych na obszarze zagrożenia (strefa niebieska).
Hodowcy trzody chlewnej, których gospodarstwa położone są w strefie zagrożenia (niebieskiej), nieobjętej ograniczeniami przemieszczania świń wynikającymi z wyznaczenia obszarów zapowietrzonego (3 km) i zagrożonego (7 km) mogą przemieszczać świnie pod warunkiem spełnienia następujących kryteriów:
1. przypadku przemieszczania świń bezpośrednio do innego gospodarstwa położonego w strefie niebieskiej, nieobjętej obszarem zapowietrzonym i zagrożonym należy:
- zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu przemieszczenie zwierząt do innego gospodarstwa (wniosek z potwierdzaniem dokonania opłaty skarbowej 10 PLN na wydanie decyzji administracyjnej) w celu uzyskania pozwolenia na przemieszczenie,
- świnie muszą zostać zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem i musi zostać dla nich wystawione świadectwo zdrowia,
2. w przypadku przemieszczania świń bezpośrednio do natychmiastowego uboju w wyznaczonej rzeźni (lub z uwzględnieniem wyznaczonego miejsca przeznaczonego do prowadzenia skupu) należy:
- zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu przemieszczenie zwierząt do rzeźni — wniosek z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej 10 PLN na wydanie decyzji administracyjnej w celu uzyskania pozwolenia na przemieszczenie,
- świnie muszą przebywać w gospodarstwie przez co najmniej 30 dni bezpośrednio poprzedzających przemieszczenie lub od dnia ich urodzenia oraz w okresie 30 dni poprzedzających przemieszczenie nie były wprowadzone żadne świnie z obszaru objętego ograniczeniami lub zagrożenia,
-w okresie 7 dni przed przemieszczeniem od świń należy pobrać próbki krwi do badań w kierunku afrykańskiego pomoru świń (urzędowy lekarz weterynarii z powiatu kaliskiego opiekujący się gospodarstwem),
- świnie muszą zostać zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem i zostało dla nich wystawione świadectwo zdrowia,
Zgłoszenia przemieszczenia zwierząt należy dokonywać jak najszybciej po ustaleniu daty przemieszczenia, jednak nie później niż na 8 dni przed przemieszczeniem w celu ustalenia daty pobrania próbek do badań.
Badanie próbek do badań jest nieodpłatne, obowiązuje wyłącznie opłata za badanie zwierząt i dojazd niezbędny w celu wystawienia świadectwa zdrowia.