1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow
uniaprogramy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią do kalendarza imprez gminnych powróciła wigilia bożonarodzeniowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Blizanowie. Najbardziej wzruszającym punktem uroczystości był spektakl „Matko Boska, ukradli Jezuska!” w wykonaniu uczniów blizanowskiej szkoły, wyreżyserowany przez nauczycieli: Agnieszkę Jurek we współpracy z Anetą Stanisławską i Ireneuszem Pietrzakiem. W tym roku został on dedykowany śp. ks. Tomaszowi Strzeleckiemu – proboszczowi parafii blizanowskiej w podziękowaniu za piękno blizanowskiej świątyni. Akcja rozgrywała się we wnętrzach tego zabytkowego kościoła, co było możliwe dzięki nakręconym filmom i prezentacji. Problemem okazał się nie brak figurki Jezusa w blizanowskim żłobku, ale brak Jego w sercach ludzi. Było też nawiązanie do wojny, która toczy się w Ukrainie. Obrazowo ukazana walka dobra ze złem, była szczególnie wyeksponowana dzięki personifikacjom uczuć/wad: egoizm, materializm, nałogi, racjonalizm, smutek, brak wiary, rozpacz, samotność, stereotypy, obojętność, zwątpienie, próżność. Przyjście Maryi i Józefa z dzieciątkiem Jezus do ludzi spętanych powrozami grzechu rozwiązało wszelkie problemy. Uczniów szkoły wsparły wokalnie siostry Martyna i Hanna Szurek – absolwentki szkoły. Za dźwięk odpowiadali: Julian Janas i Adam Janas, a za światło/ dźwięk/ multimedia: VJJK Jan Kempa/ Adrian Kempa. O świąteczny wystrój zadbali nauczyciele i pracownicy ZSP w Blizanowie Drugim.
Poza młodzieżą w repertuarze świątecznym zaprezentowali się też: Orkiestra Dęta OSP Blizanów, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rychnów, Zespół Folklorystyczny „Kalina” i zespół wokalny „Dynamitki” z Rychnowa. Życzenia świąteczne zebranym w sali złożyli: Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów, poseł Andrzej Grzyb, Krzysztof Grabowski – wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Nosal – starosta kaliski i Mariola Walendowska - prezes Banku Spółdzielczego w Pleszewie. Zarząd Banku oraz firma „Drewpal” byli sponsorami imprezy, o czym poinformował prowadzący wigilię Stanisław Niklas - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie.
Po modlitwie ks. Jacka Kalferszta – proboszcza parafii w Blizanowie przyszła pora na łamanie się opłatkiem w kręgu najbliższych i ciąg dalszy życzeń oraz degustację potraw wigilijnych. Organizatorem imprezy byli: Sławomir Musioł - wójt gminy, Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Blizanowie Drugim.

W spektaklu wystąpili: Maryja – Paulina Fic, Józef – Krzysztof Ratajczyk, Ksiądz – Franciszek Podogrodzki, Zakonnica I – Kinga Kaszuba, Zakonnica II – Natalia Kulińska, Kościelny Antoni – Bartosz Krzyżostanek, Dziewczyna z Ukrainy – Tatiana Antoniuk, Nastolatek – Jakub Gałęzki, Lekarz - Wojciech Janas, Staruszka – Natalia Mazurek, Celebrytka – Wiktoria Malesza, Komisarz – Bartosz Głuszyński, Narrator – Martyna Matuszczak, personifikacje uczuć/wad: Laura Kosmowska, Michał Furmaniak, Nadia Marciniak, Lena Nawrocka, Maciej Janas, Michał Durski, Marietta Tyczyńska, Aleksandra Mostowiak

https://www.youtube.com/watch?v=0Rf9CtDKXb0&t=698s

Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także